پاسیو سبز

آنچه در این صفحه خواهید دید

چند نمونه از پروژه های پاسیو سبز ما

امروزه زندگی آپارتمان نشینی با مسائل زیادی رو به رو است. نبود حیاط از یک سو و عدم نور کافی در همه فضاهای ساختمان از سوی دیگر؛ معماران را به فکر ایجاد فضایی جدید انداخت: پاسیو.

پاسیو یک فضای نورگیر برای محیط های داخلی است که باعث می شود به واسطه آن بتوان نور فضاهای بسته را افزایش داد. ساختار آن به این شکل است که مانند یک اتاقک از طبقه بالا تا پایین امتداد دارد و فقط پایین ترین طبقه می تواند به این فضا دسترسی داشته باشد و سایر طبقات فقط از نور آن استفاده می کنند.

معمولا پاسیو به علت داشتن نور کافی مکان مناسبی برای زیباسازی خانه و استفاده از پوشش گیاهی است که در این صورت موجب تصفیه هوای خانه می گردد.

به منظور استفاده از پاسیو همچون دکوراسیون داخلی منزل، می توان آن را به گونه ای طراحی نمود که علاوه بر پرورش گل و گیاهان، با قراردادن مبلمان مناسب از آن به عنوان فضایی دنج برای کسب آرامش و استراحت، دورهمی های خانوادگی و دوستانه، نوشیدن چای و قهوه و سرو وعده های غذایی و عصرانه و همچنین مکانی برای مطالعه استفاده کرد.

همچنین استفاده از آبنما در این فضا در ترکیب با گیاهان می تواند محیط را زیباتر و رویایی تر نماید و باعث می شود که هوای این بخش در فصول گرم سال خنک تر باشد.

عکسی از پروژه پاسیو سبز نسترن در حال نمایش نمای داخلی پروژه از نمای بالا
پاسیو سبز منظر سبز

پوشش سقف پاسیو سبز

 برای پوشش سقف پاسیو به منظور جلوگیری از دید طبقات بالا به داخل پاسیو می توان از طراحی ترکیب پرگولای چوبی و شیشه استفاده کرد. البته می توان از مصالحی مانند فایبرگلاس شفاف و پلی کربنات شفاف نیز استفاده نمود. پلی کربنات شفاف در مقابل گرما و تابش مستقیم خورشید مقاوم بوده و ماندگاری بالایی داردو می تواند سال ها با همان کیفیت اولیه کار کند.

استفاده از ورق های  CNC با رنگ کوره ای و اپوکسی یکی دیگر از راه حل های طراحی برای پوشاندن فضای بالای پاسیو به عنوان سقف می باشد که می تواند هم دید را به پاسیو کاهش داده و هم نور کافی را به درون پاسیو منتقل نماید.

ممکن است که به عنوان سقف پاسیو از سقف های پارچه ای متحرک هم استفاده شود. در این صورت می  توانید برخی مواقع با بستن سقف از ورود نور زیاد یا مزاحمت دید طبقات بالا به محیط پاسیو جلوگیری نمایید.

طراحی پاسیو سبز

برای طراحی پاسیو سبز بهتر است ابتدا کاربرد آن مشخص شود زیرا کمک زیادی به طراحی ان می کند. در طراحی پاسیو ایجاد هماهنگی و هارمونی سبب ایجاد حس شادابی فضای داخلی می گردد. همچنین بهتر است که مرز بین پاسیو با فضای داخلی مشخص باشد که برای این منظور می توان از تغییر کف پوش استفاده نمود. اما نباید این تغییرات به گونه ای باشد که حس جدایی را القا نماید.

پاسیو سبز منظر سبز
پاسیو سبز منظر سبز

نکاتی که باید در طراحی پاسیو سبز در نظر گرفت

میزان نورگیر بودن پاسیو:

میزان نور موجود در پاسیو از نکات بسیار مهمی است که در طراحی یک پاسیو سبز باید در نظر گرفت که هم در انتخاب پوشش گیاهی برای آن فضا و همچنین در طراحی سقف پاسیو و میزان و چگونگی نورپردازی آن نقش بسیار مهمی دارد.

چشم انداز پاسیو:

نزدیکی پاسیو به مکان های ساختمان از نکات مهمی است که باید در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال نزدیکی آن به فضای اتاق های خواب یا نزدیکی و آن به فضای پذیرایی و آشپزخانه می تواند در طراحی آن نقش داشته باشد.

جداسازی پاسیو از دیگر فضاهای خانه:

استفاده از روش های مختلف برای جداسازی فضای پاسیو از دیگر فضاهای خانه موجب حس متفاوت این فضا می گردد. استفاده از کف پوش های متفاوت، درب های شیشه ای یا آکاردئونی، استفاده از فلاورباکس و یا چوب های بامبو می تواند برای جداسازی این فضا استفاده گردد.

 
پاسیو سبز منظر سبز

متریال پاسیو:

با توجه به نورگیر بودن فضای پاسیو استفاده از متریال مقاوم در این بخش پیشنهاد می گردد. با توجه به نزدیک بودن این بخش با فضای داخلی ساختمان، نباید با متریال داخلی تفاوت زیادی داشته باشد زیرا سبب ناهماهنگی می گردد.

در صورت مدرن بودن فضای آپارتمان استفاده از سرامیک در رنگ ها و طرح های همخوان با فضای داخلی ساختمان بسیار جذاب است. و در صورت کلاسیک بودن ساختمان استفاده از مصالح طبیعی همچون ترمووود و سنگ پیشنهاد می گردد.

همچنین برای متریال کف پاسیو علاوه بر موارد گفته شده استفاده از سنگ های رودخانه ای در ابعاد و رنگ های مختلف هم برای خانه های مدرن و هم کلاسیک توصیه می گردد.

 

فضای سبز پاسیو:

مهمترین عنصر در ایجاد یک پاسیو سبز استفاده از پوشش گیاهی است. با توجه به اینکه فضای پاسیو معمولا بسته است و جریان هوا به صورت کافی در آن برقرار نیست استفاده از گونه های گیاهی مقاوم به کم آبی و آفت در آن توصیه می گردد. همچنین بنا بر بسته بودن سقف یا باز بودن آن می توان هم از گیاهان آپارتمانی و هم گیاهان فضای بیرون در آن استفاده نمود. انتخاب گونه های گیاهی در هر پاسیو باید با توجه به ابعاد و شرایط آن مثل میزان نور و همچنین فرم، بافت، رنگ، سایه دوست بودن و آفتاب دوست بودن گیاهان، خزان پذیری و همیشه سبز بودن آنها صوذت گیرد..

استفاده از گیاهان در پاسیو می تواند به شیوه های زیر انجام گردد:

 • سبز نمودن کف پاسیو با استفاده از گیاهان پوششی که با استفاده از لایه بندی مخصوص روف گاردن انجام می گیرد.
 • با توجه به ابعاد پاسیو، می توانید از گلدان های سفالی استفاده نمایید.
 • از فلاورباکس برای ایجاد کاشت پوشش گیاهی استفاده نمایید. فلاورباکس ها می توانند با نمای ورق آهن با رنگ کوره ای یا اپوکسی و یا نمای ترمووود باشند.
 • از ترکیب فلاورباکس با دیوار سبز کابلی برای سبز شدن دیواره پاسیو یا ایجاد محصوریت و جداسازی استفاده کنید.
 • استفاده از دیوار سبز در پاسیو موجب چشم اندازی با جذابیت بسیار زیاد بدون محدود کردن فضای نشستن در آن می شود.
 • در صورت نورگیر بودن پاسیو استفاده از سبزیجات تازه و ارگانیک برای مصارف خانگی پیشنهاد می گردد.
پاسیو سبز منظر سبز
پاسیو سبز منظر سبز
پاسیو سبز منظر سبز

فضای نشستن در پاسیو:

اولین نیاز برای استفاده از فضای آرام پاسیو، محلی برای نشستن است. از متریال هایی نظیر چوب، سنگ، سرامیک و سنگ های رودخانه ای برای کف سازی و ایجاد فضای نشستن و ساخت نیمکت و حتی فایرپلیس  در پاسیو می توان استفاده نمود.

آب نما : ایجاد یک آبنما در تلفیق با گیاهان موجب طراوات و شادابی فضای پاسیو می گردد. در صورتی که فضای پاسیو کوچک است می توان از آب نماهای دیواری و یا آب نمای فایبرگلاس آماده استفاده نمود.

مبلمان: با توجه به بسته بودن یا نبودن سقف پاسیو می توان از مبلمان داخلی یا مبلمان فضای خارجی در پاسیو استفاده نمود. یکی از نکات مهم در انتخاب مبلمان (میز و صندلی) هماهنگی آن با رنگ پاسیو و فضای داخلی ساختمان می باشد. از دیگر نکات مهم اینکه با توجه به آلودگی بیشتر فضای پاسیو نسبت به گرد و غبار؛ نظافت مبلمان باید راحت باشد.

رنگ : رنگ در همه فضاهای زندگی نقش بسیار مهمی دارد. در طراحی پاسیو خانه هم به استفاده از رنگ ها دقت کنید. رنگ های روشن باعث به نظر بزرگتر رسیدن فضای پاسیو می شوند و رنگ های گرم و عناصر طبیعی مانند چوب باعث گرم تر شدن فضا می گردند.

مزایای طراحی و ساخت پاسیو سبز

 • با طراحی پاسیو می توانید یک فضای سبز زیبا در خانه داشته باشید که افزایش سبزینگی فضای داخل ساختمان می گردد.
 • امکان ایجاد فضای دنج و آرام و سرسبز برای فرار از شلوغی ها و افزایش سلامت و آرامش جسمی و روحی
 • امکان استفاده به عنوان دورهمی های خانوادگی و مهمانی های عصرانه با دوستان
 • امکان استفاده برای سرو وعده های غذایی و نوشیدن چای و قهوه عصرانه
 • تلطیف هوای فضای درونی خانه با افزایش رطوبت و اکسیژن رسانی
 • افزایش قیمت و تسهیل در فروش ساختمان به عنوان یک آپشن ساختمانی
عکسی از پروژه پاسیو سبز نسترن در حال نمایش نمای داخلی پروژه

چند نمونه از پروژه های پاسیو سبز ما