تراس سبز

آنچه در این صفحه خواهید دید

تراس سبز یا باغ تراس (تراس گاردن) چیست؟

تراس عنصری شامل یک فضای مسطح سنگ‌فرش شده و مشرف به چشم‌انداز است که در مساحت آپارتمان یا خانه محاسبه نمی گردد.
اصطلاح تراس سبز یا باغ تراس می تواند به دو نوع باغ مختلف اشاره داشته باشد. از یک نظر، باغ تراس باغی است که در تراس خانه‌ای که فضای سبز محدودی دارد، ایجاد می‌شود. این نوع باغ ها به ویژه در مناطق شهری محبوبیت دارند و گاهی اوقات از آنها در رستوران ها و سایر موسسات نیز استفاده می شود.
باغ تراس همچنین می تواند باغی باشد که در مجموعه ای از تخت های مرتفع یا “تراس دار” در کنار یک تپه ساخته شده است. تراس بندی اینگونه از تپه ها اغلب تنها راه برای استفاده از زمین های شیب دار است و برخی از نمونه های بسیار باستانی باغ های تراس را می توان در آمریکای جنوبی و آسیا بویژه در باغ های معلق بابل یافت.
باغ تراس ها علاوه بر ویژگی مهم سرسبز بودن که پناهگاه کوچکی از فضای طبیعی را در مناطق شهری شکل می دهند، ممکن است فضایی برای یک استخر کوچک یا جکوزی داشته باشند و برای باربیکیو استفاده شوند. چنین باغ‌هایی همچنین می‌توانند نقش مفیدی برای حفظ حریم خصوصی باشند که به استفاده کنندگان اجازه می‌دهند بدون دیده شدن، از فضای باز لذت ببرند.
این فضاهای بیرونی می‌توانند با استفاده از باغبانی کانتینری، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای خودکار و آبیاری کم جریان و اثاثیه فضای باز به باغ‌های سرسبز تبدیل شوند.

 
عکسی از پروژه تراس سبز باغ ژاپنی ملاصدرا در خال نمایش گیاهان بیرون پروژه

انواع تراس گاردن

تراس گاردن ها به معنای ایجاد باغ در تراس می توانند زینتی یا کاربردی باشند به گونه ای که برخی از مردم دوست دارند گیاهان و سبزیجات تازه را در تراس خود بکارند، در حالی که برخی دیگر می خواهند یک خلوت سبز ایجاد کنند. به معنای دیگر، یک باغ تراس می تواند به عنوان یک محوطه سازی زینتی به منظور کاربردی کردن یک منظره در نظر گرفته شود، یا منبعی برای تولید محصولات کشاورزی و باغبانی مورد استفاده قرار گیرد.

در هر صورت معمولاً تراس سبز ها هم همچون روف گاردن ها می توانند به دو روش گسترده و یا فشرده ایجاد شوند. اما اغلب به صورت فلاورباکس طراحی و ساخته می شوند تا مدیریت تراس را آسان تر کنند.گاهی اوقات هم، می توان مخلوطی از این دو هدف را ایجاد کرد. در این گونه تراس ها پوشش گیاهی را می توان برای حفظ حریم خصوصی یا سایه در اطراف یک تراس قرار داد یا برای ایجاد یک منطقه تفریحی دلپذیر برای ساکنان و مهمانان خانه استفاده کرد. به دلیل ملاحظات فضایی، هنگام توسعه این نوع از باغ تراس ها، برنامه ریزی از قبل مفید است و می توانند برای اهداف زیر ایجاد شوند:

 • ساختمان های اداری و تجاری
 • تراس های خانه – باغ ها
 • رستوران های داخل تراس گاردنها
 • تراس گاردن تزیینی برای آپارتمان ها
 • تراس های سبز گسترده برای ساختمان های کارآمد انرژی
 

مزایا و معایب تراس سبز

مزایا

باغ تراس ها به مردم کمک می کنند تا به دلیل استفاده از هوای پاکتر و عاری از آلودگی ناشی از اتومبیل ها و سایر وسایل نقلیه، زندگی سالم تری داشته باشند. همچنین کاشت درختان در اطراف ساختمان ها به ویژه آنهایی که به عنوان دفاتر یا خانه استفاده می شوند را تشویق می کند.برخی از مزایای داشتن باغ در تراس خانه عبارتند از:

 • سبزیجات/میوه های تازه و بدون آفت کش دریافت می کنید.

 • ساختمان را خنک نگه می دارد.

 • به برداشت آب باران کمک می کند.

 • ما را به طبیعت نزدیک می کند.

 • گذراندن 15 تا 20 دقیقه در باغ تراس می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند.

 • به کاهش آلودگی هوا کمک می کند.

 • می توانید گیاهان خوراکی و گیاهان دارویی نیز پرورش دهید.

 • خانه را از نظر بصری جذاب می کند

عکسی از پروژه تراس سبز باغ ژاپنی ملاصدرا در خال نمایش گیاهان بیرون پروژه
عکسی از پروژه تراس سبز باغ ژاپنی ملاصدرا در خال نمایش گیاهان بیرون پروژه

معایب احتمالی تراس ها

در مقایسه با مزایا، معایب بسیار کمی در ایجاد باغ در تراس وجود دارد، اما در راه اندازی آنها چالش هایی وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

 

تراس باید قبل از راه اندازی باغ تراس به خوبی ضد آب شود، در غیر این صورت ممکن است نشتی در آن وجود داشته باشد.

 1. اگر شیب مناسبی در تراس وجود نداشته باشد، ممکن است در هنگام بارندگی آب راکد بماند.
 2. سرعت باد در تراس در مقایسه با سطح زمین زیاد خواهد بود، بنابراین باید از گیاهان محافظت شود تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.
 3. ممکن است به نگهداری و تمیز کردن مکرر نیاز باشد زیرا برگ های خشک می ریزند.
 4. احتمال وجود آفات و حشرات در باغ تراس زیاد است که ممکن است نیاز به توجه مکرر داشته باشد.

چگونگی اجرای تراس گاردن

باغی آرام که می توان در آن استراحت کرد، در فهرست آرزوهای هر عاشق طبیعت قرار دارد. با این حال، بسیاری از ما به دلیل کمبود فضا در شهرها محدود شده ایم. در چنین شرایطی، تراس ساختمان مکان مناسبی برای راه اندازی باغ خصوصی شماست. باغ‌های روی تراس ها جدا از فراهم کردن دسترسی با طراوت به فضای سبز، می‌توانند به حفظ دمای خنک‌تر در داخل و اطراف خانه شما نیز کمک کنند. لازم نیست باغ تراس شما به مجموعه ای پراکنده از گلدان ها محدود شود. با دانش عملی و تفکر خلاق، می‌توانید تراس خود را به فضایی دوست‌داشتنی در فضای باز برای استراحت، با چمن‌زار، نور، آب‌ها و مناطق سایه‌دار زیبا برای نشستن تبدیل کنید.

در اینجا مواردی جهت چگونگی برنامه ریزی و اجرای باغ تراس خانه تان آورده شده است:

ظرفیت باربری تراس را بررسی کنید

اولین قدم این است که تعیین کنید آیا سقف تراس شما به اندازه کافی قوی است که بتواند بار یک باغ تراس (شامل وزن خاک، عناصر تزیینی و نشستن، گیاهان و ..) را تحمل کند.  این به محل قرارگیری دیوارها و ستون های باربر تراس شما بستگی دارد و در برخی موارد، مانند سقف های کنسولی، دال می تواند وزن کمتری را تحمل کند.

پیشنهاد می گردد برای تجزیه و تحلیل دقیق سیستم سازه و تعیین مکان مناسب برای باغ تراس خود با یک متخصص مشورت کنید.

بررسی ظرفیت باربری تراس

پیش درمان های ضروری

در هر باغ تراس باید مراقب برنامه ریزی نقاط زهکشی و جلوگیری از رکود آب بود. رکود و نشت آب می تواند باعث ایجاد ترک در دال سقف و آسیب طولانی مدت سازه شود. برای جلوگیری از این امر، ابتدا باید دال سقف را با یک لایه بتن ضخیم (لایه نازکی از سیمان و ماسه یا سنگدانه های ریز که سطح صاف و همواری را برای عملیات های بعدی ایجاد می کند) و سپس با یک ترکیب شیمیایی عایق رطوبتی و ضد ریشه شود. اگر از فلاورباکس ها استفاده می کنید، این ترکیبات را می توان قبل از پر کردن آنها با خاک ، اعمال کرد. برای زهکشی مناسب و کارآمد، استفاده از سلول های زهکشی (ژئودرین) توصیه می شود که روی آن لایه ای از فیلتر خاک قرار داده شده است. سپس خاک روی آن ها ریخته می شود.

محل نشستن و سایر عناصر زیبایی شناختی را برنامه ریزی کنید

برای اینکه از باغ تراس خود نهایت لذت را ببرید، عناصر نشستن را در مکان های مناسب قرار دهید. در اینجا، انتخاب مواد مهم است، زیرا صندلی در باغ های تراس در طول روز در معرض نورخورشید قرار دارد.

برای این منظور می توانید از طیف گسترده ای از مبلمان متحرک و پرتابل مقاوم همراه با چترهای آفتابگیری استفاده کنید و یا می‌توانید پرگولا و آلاچیق، را به صورت شخصی سازی و براساس مشخصات تراس تان طراحی و اجرا نمایید.

همراه با عناصر و مکان نسشستن، می توان تزئینات باغ و عناصر تزئینی را برای ایجاد حس زیبایی شناسی به باغ های تراس استفاده کرد. انواع آبنماها نیز می توانند برای ایجاد فضای دلپذیر در باغ تراس شما طراحی و نصب شوند.

مخلوط خاک مناسب را بدست آورید

مخلوط خاک برای باغ‌های تراس کمی متفاوت از ترکیبی است که برای باغ‌های فضای باز استفاده می‌شود، زیرا خاک باید زهکشی را تقویت کند و همچنین سبک باشد. خاک باید ترکیبی از تهویه و تقویت کننده ، کود و خاک معمولی باغچه باشد. برای اطلاعات بیشتر در این ارتباط می توانید به مطلب بستر کاشت (خاک) روف گاردن مراجعه نمایید

گونه های مناسب گیاهان را انتخاب کنید

گیاهان از عناصر اصلی بوجودآورنده تراس گاردن می باشند و باید ترکیب مناسبی از گیاهان گلدار، گیاهان پوششی و درختچه ها برای باغ تراس شما وجود داشته باشد.  استفاده مطلوب از آنها در قالب طرح های سبز مفهومی بسیار گسترده داشته و نیاز به رعایت اصول و قواعد ویژه ای دارد (اصول طراحی کاشت برای روف گاردن و تراس گاردن) که پیشنهاد می گردد در این ارتباط با یک متخصص طراحی کاشت مشورت نمایید.

نورپردازی مناسب

وقتی صحبت از نورپردازی در فضای باز می شود، چراغ های LED یک گزینه محبوب هستند. دیگر گزینه های مناسب برای باغ های تراس، چراغ های خورشیدی هستند. آنها دارای پنل های خورشیدی هستند که در داخلشان تعبیه شده است و مزیت این چراغ های خورشیدی این است که نیازی به سیم کشی ندارند و متحرک هستند.

 همه مسیرها به نور کم و داخلی نیاز دارند. می‌توان چراغ‌های پیاده‌روی و اتصالات قارچی را انتخاب کرد. چراغ های گرانیتی حکاکی شده یا چراغ هایی با قاب های فلزی نیز مد روز هستند.

همچنین توصیه می شود که از تکنیک های نورپردازی استفاده کنید، جایی که چراغ ها در سطح زمین نصب می شوند و برای روشن کردن اجسام از پایین استفاده می شود. از نورپردازی متمرکز برای درختچه ها و درختان می توان برای ایجاد حس افسانه ای در باغ های تراس استفاده کرد.

نورپردازی مناسب تراس سبز

مراقبت و نگهداری پس از آن

اولویت‌بندی تعمیر و نگهداری یکی از جنبه‌های مهم برنامه‌ریزی تمام باغ‌های عمودی است. یک تراس سبز تمام عیار برای نگهداری منظم به سیستم آبیاری نیاز دارد. سیستم‌های پمپی که می‌توانند از یک مکان مناسب در داخل خانه فعال شوند، تعمیر و نگهداری را ساده می‌کنند.

برای نقاط دسترسی آسان به تراس برنامه ریزی کنید تا مراقبت و آبیاری روزانه مشکلی نباشد. نکات دیگر برای برنامه ریزی یک باغ کم نگهداری این است که از کاشت بیش از حد علف های یکساله یا چمن که نیاز به آبیاری و چمن زنی زیاد دارند، خودداری کنید

طراحی تراس سبز

ما غالباً در شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچکتر احساس می‌کنیم که غوطه‌ور شده ایم. خیلی از مواقع تنها کاری که ما می خواهیم هنگام بیدار شدن انجام دهیم این است که در خانه استراحت کنیم، به خصوص با شیوع بیماری های همه گیر و ظهور مشاغل از راه دور. در چنین شرایطی چه چیزی می تواند بهتر از یک باغ تراس باشد؟

وقتی می‌خواهید قهوه‌تان را راحت بنوشید یا گپ بزنید، یک باغ تراس به کمک شما می‌آید. به نظر می رسد طراحی یک باغ تراس بزرگ بی بدیل باشد. اما وقتی می گوییم راحتی آرام یک باغ تراس کوچک جذابیت خاص خود را دارد به ما اعتماد کنید. بنابراین طراحی درست یک باغ تراس تمام مشکلات شما از جمله محدودیت فضا و مسائل نگهداری را حل می کند و روحیه شما را تقویت می کند.

اولین قدم در راه اندازی یک باغ تراس، نهایی کردن چیدمان است.

 • چقدر فضا دارید؟
 • چه عملکردی از تراس مورد انتظار شماست؟
 • معمولا چند نفر به صورت همزمان از تراس استقاده می کنند؟
 • تراس شما آفتابگیر است یا بیشتر سایه است؟
 • چه نوع گیاهانی؟
 • به چند گونه گیاهی نیاز دارید؟
 • چگونه می خواهید آن را قرار دهید؟

تهیه یک طرح به همه این سوالات پاسخ می دهد. هنگامی که چیدمان آماده شد، از نیمه راه در راه اندازی باغ تراس تان عبور کرده اید. برای چیدمان تراس تان، می‌توانید با یک متخصص تماس بگیرید، با آنها صحبت کنید، کارهای قبلی آنها را بررسی کنید، و مشاوره تخصصی بگیرید. بسیاری از آنها همچون کارشناسان منظرسبز این کار را از روی اشتیاق کامل انجام می‌دهند نه صرفاً برای پول. و در نهایت، می توانید باغ تراس تان را با کمک متخصصان طراحی و راه اندازی کنید.

همچنین در این ارتباط می توانید به مقاله ایده های تراس گاردن برای خانه شما و المان های طراحی باغ تراس ها مراجعه نمایید.

به صورت کلی می توان تیپ های زیر را برای طراحی تراس سبز ها استفاده نمود:

طراحی برای یک باغ تراس روستایی

آیا آرزوی خانه ای در جنگل را دارید؟ با ایجاد یک باغ تراس سنتی و روستایی در تراس خود، می توانید بخشی از این واقع گرایی را در خانه خود بگنجانید. گزینه دیگر این است که همه نگرانی های خود را در یک صندلی عرشه که در کنار فلاورباکس های چوبی خوش طعم! قرار دارد، دور بریزید. اگر به دنبال ایده های باغ کوچک روی تراس هستید، این نمونه از طراحی باغ تراس قطعا کار می کند.

طراحی برای یک باغ تراس گرمسیری

آیا می خواهید احساسی از مناطق استوایی را مستقیماً روی تراس خود داشته باشید؟ این مفهوم مختصر و آرام را برای باغ تراس خود انتخاب کنید. این طراحی باغ تراس واقعا منحصر به فرد و جذاب است که با بهترین فلاورباکس های چوبی، صندلی های راحت و کاشی های سرامیکی با حکاکی ریز مبله شده است.

طراحی برای یک باغ تراس مدرن

سبک های دکوراسیون داخلی را حفظ کنید و به باغ تراس خود یک چرخش مدرن بدهید. برای برجسته کردن فضای آرام باغ تراس کوچک یا بزرگ خود، وسایل راحت را در نظر بگیرید. برای تقویت این مفهوم، فلاورباکس های فلزی، میز و صندلی های مدرن، لامپ ها و سایر عناصر مدرن را با باغ خود ترکیب کنید.

 

 

طراحی یک باغ تراس ساده

برای ساختن آن باغ تراس شیک و ساده، به یک فضای نشیمن دنج، زیبایی چوبی گرم و مناظر کاشته شده نیاز دارید. در آنجا می توانید بدون نگرانی آرام شوید زیرا به مراقبت کمی نیاز دارد و دائماً چشم را خوشایند می کند.

طراحی تراس سبز های کوچک

با بحران فضایی مواجه هستید؟ جای نگرانی نیست با چیدمان استراتژیک صندلی‌ها و باکس ها در گوشه‌ای، ممکن است همچنان یک باغ تراس فوق‌العاده بسازید. از اثاثیه متحرک و سبک استفاده کنید تا به راحتی یک اتاق اضافی در صورت نیاز ایجاد کنید. از این ترفند برای جلوگیری از احساس محدودیت حتی در یک باغ تراس کوچک استفاده کنید.

یکی از کارهایی که بسیار به جذابیت و سبز شدن تراس شما کمک می کند استفاده از دیوار سبز متناسب با فضای تراس است.

دیوار سبز علاوه بر اینکه گیاهان جذاب بسیاری را به تراس شما اضافه می کند، فضایی روی زمین اشغال نمی کند و می توانید فضای باز تراس را برای مبلمان و وسایل دیگر در نظر بگیرید.

پوشش گیاهی (گیاهان) تراس گاردن

یکی از مهمترین عناصری که به جذابیت و زیبایی تراس شما کمک می کند استفاده از گیاهان است. گیاهان با رنگ، عطر و بوی خود می توانند فضای تراس رو رنگ بخشیده و آن را با طراوت نمایند. انتخاب گیاهان در هر تراس باید با توجه به ابعاد و شرایط آن مثل سایه و آفتاب، باد و همچنین فرم، بافت، رنگ، سایه دوست بودن و آفتاب دوست بودن گیاهان، خزان پذیری و همیشه سبز بودن آنها باشد.

انواع گیاهانی را که می توانید در تراس سبز خود استفاده نمایید عبارتند از:

گیاهان پوششی:

 • می توانید با لایه بندی مخصوص روف گاردن، کف تراس رو ایزوله کرده و از گیاهان پوششی مناسب همچون چمن، دایکوندرا، لیزوماکیا، فرانکینیا و … برای سبز کردن کف تراس و ایجاد یک فضای فوق العاده جذاب استفاده نمایید. و اگر کف تراس با استفاده از کف کاذب بالاتر از کف تمام شده قرار گیرد می توان در فضای بوجود آمده از بوته ها و درختچه ها نیز استفاده نمود. همچنین ترکیب شن تزیینی و پوشش گیاهی سبز بسیار جذاب است و در ایجاد باغ های ژاپنی کاربرد فراوانی دارد.

پوشش گیاهی تراس سبز

 • سبزیجات و بوته های دارویی:

 • تراس های آفتابی مکان های ایده آل برای رشد گیاهان خوراکی هستند. با توجه بیشتر مردم به سلامت و تندرستی، می توان گیاهان تقویت کننده ایمنی مانند آلوئه ورا، زنجبیل، لاوان، رزماری و آویشن را پرورش داد. همچنین امکان کاشت انو.اه سبزیجات و درختان مرکبات هم وجود دارد.

گل ها و بوته ها:

 • اگر از پوشش گیاهی در کف تراس استفاده می کنید و یا از فلاورباکس هایی که حداقل 30 سانتی متر عمق داشته باشند، می توانید از گل های دائمی و فصلی مثل ساناز، جعفری، قرنفل، سلوی و… و یا بوته های همیشه سبز و خزانداری نظیر انواع شمشادها، پتسپروم، ژنویه و … استفاده نمود
 • گیاهان رونده:

 • دیوار های سبز کابلی یا پرچین های چوبی به عنوان قیم، فضای مناسبی برای رشد گیاهان رونده همچون پیچ امین الدوله، آبشار طلایی، گلیسین و … فراهم می سازند که می تواند پس از رشد این گیاهان، علاوه بر زیبایی موجب محصوریت فضای تراس و استفاده راحت تر ساکنین خانه از آن شود.

درختچه ها:

ساخت فلاورباکس با نمای ورق یا ترمووود یکی از راه حل های جذاب و مدرن برای استفاده از گیاهان در تراس می باشد. استفاده از سیستم آبیاری اتوماتیک برای آب دادن گیاهان داخل این باکس ها، یکی از مزایایی است که موجب نگهداری راحت تر گیاهان در این سیستم می شود. در این صورت و با داشتن عمق حداقل 40 سانتی متر می توانید به راحتی از درختچه هایی نظیر یاس هلندی، لگستروم، پیروکانتا، فیتونیا و … استفاده نمایید.

در فلاورباکس های اجرا شده توسط دفتر منظر سبز، فضای داخلی تمامی فلاورباکس ها لایه بندی شده که شرایط بسیار مناسبی برای رشد گیاهان فراهم می سازد.

درختان:

 • در تراس هایی که قابلیت تحمل وزن بالایی دارند و امکان داشتن عمق حداقل 60 سانتی متر دارید، با مشورت با متخصصین سازه می توان از انواع درختان در تراس سبز خود استفاده نمایید. درختانی نظیر انواع افراها، یوکا، ماگنولیا، زیتون و … برای استفاده در تراس گاردن ها بسیار جذاب هستند.

سیستم آبیاری تراس گاردن

آب منبع گرانبهایی است که باید حفظ شود. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، آبیاری موثر باغ تراس تان است که می‌تواند به صرفه‌جویی 70 درصدی از آب مصرفی در روش‌های سنتی‌تر کمک کند. استفاده از یک روش هوشمندانه برای آبیاری همچنین به این معنی است که می توانید به گیاهان خود مقدار دقیق آب مورد نیاز خود را بدهید. همچنین داشتن یک سیستم آبیاری آب باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود و در عین حال در مصرف آب صرفه جویی می کنید و به چشم اندازی سرسبز و سالم کمک می کند.

انواع مختلف سیستم های آبیاری شامل آبیاری با استفاده از تایمرهای باتری دار و استفاده از سیستم های شیربرقی می باشد.

یک گزینه محبوب، برای آبیاری تراس سبز ها نصب یک سیستم قطره ای با تایمر باتری دار یا دستگاه های شیربرقی متصل به یک لوله آب یا یک مخزن است که می تواند برای تمام تراس راه اندازی شود. انتخاب تایمر یا شیربرقی به متراژ قسمت فضای سبز تراس، فشار آب و همچنین میزان هزینه ای بستگی دارد که برای اجرای سیستم آبیاری در نظر گرفته شده است.

تایمرهای باتری دار برای متراژ های کوچکتر کاربرد داشته و تنها عیب آنها استفاده از باتری های قلمی است که باید هر چند ماه یکیار تعویض گردد و سیستم های شیر برقی برای متراژ های بزرگ به کار می روند و چون از برق استفاده می کنند، کارایی بالاتری به نسبت تایمرهای باتری دار دارند.

متریال ( مواد و مصالح) ساخت تراس سبز

بیش از هر زمان دیگری، محیط بیرونی به واحه ای از آرامش تبدیل شده است. از کاشی های تراس گرفته تا مسیرهای باغ تراس طراحی یکدستی باید داشته باشند که در آن همه چیز هماهنگ است.

در اینجا یک نمای کلی روشن از متریال های مورد استفاده در طراحی و اجرای تراس گاردن ها را به شما ارائه می دهیم. بنابراین می توانید بهترین متریال برای باغ تراس خودتان را انتخاب کنید

سرامیک

سرامیک معمولاً پوشش‌های نازک، مربع یا مستطیلی هستند که از مواد سایش سختی مانند سنگ، فلز، خاک رس پخته یا حتی شیشه ساخته می‌شوند. آنها معمولاً در یک قالب در جای خود ثابت می شوند تا سقف ها، کف ها، دیوارها، لبه ها یا سایر اشیاء مانند میزها و نمای فلاورباکس ها را بپوشانند.

هرچه سرامیک ضخیم تر باشد، سخت تر است. به طور کلی، متوسط ​​ضخامت یک سرامیک در فضای باز 10 میلی متر است. با این حال سرامیک های مخصوص فضای باز تا 20 میلی متر نیز وجود دارد.

کاشی های سرامیکی

کاشی های سرامیکی فضای باز از محبوبیت بی سابقه ای برخوردار هستند و این موضوع از این لحاظ قابل درک است که گزینه های طراحی متعددی همراه با نگهداری آسان ایجاد می کنند. علاوه بر این، آنها دارای خواص ضد لغزش عالی هستند.

بازالت

بازالت یک سنگ آتشفشانی است که از انجماد گدازه ایجاد می شود. این به سنگ رنگ خاکستری غالب می دهد و مانند گرانیت، ماده ای بسیار سخت است. رنگ و ساختار بازالت کاملاً با سبک های زندگی مدرن و مینیمالیستی ترکیب می شود.

بازالت به دلیل ماندگاری زیاد قرن هاست که برای سنگفرش استفاده می شود. همچنین علاوه بر کفسازی برای روکش نما نیز بسیار مناسب است.

سنگ

درست مانند چوب، سنگ نیز یک محیط طبیعی-روستیک ایجاد می کند و البته از نظر بصری بسیار دلپذیر. می توانید تنوعی از سنگ های تراورتن تا بازالت، از گرانیت تا کوارتزیت را در کفسازی و نمای دیوارها و فلاورباکس ها استفاده نموده و تا سال ها از زیبایی آنها لذت ببرید.

پلی کربنات

پلی کربنات ها گروهی از پلیمرهای ترموپلاستیک هستند که دارای گروه های کربنات در ساختار شیمیایی خود هستند. پلی کربنات های مورد استفاده در مهندسی مواد قوی و سخت هستند و برخی از گریدها از نظر نوری شفاف هستند. آنها به راحتی کار می شوند، قالب گیری می شوند و فرم دهی می شوند.

پلی کربنات ظاهری مشابه شیشه دارد، اما در واقع پلکسی گلاس است. شما می توانید پلی کربنات را در سقف سایه بان های تراس تان همچون پرگولا و آلاچیق استفاده نمایید. این راه حلی برای محافظت از سایبان شما در برابر باران یا برف است اما اجازه عبور نور خورشید را می دهد. نقطه ضعف پلی کربنات به عنوان ماده ای برای سقف تراس این است که در برابر باد شدید، تگرگ و طوفان های برفی خیلی پایدار نیست.

ترمووود

چوب اصلاح شده حرارتی، چوبی است که با فرآیند کنترل حرارت که در غیاب اکسیژن حرارت داده شده است، اصلاح شده و باعث ایجاد تغییرات در ساختار شیمیایی اجزای دیواره سلولی چوب به منظور افزایش دوام آن می شود.

کف یا پالت های چوبی برای تراس، گرما و طبیعی بودن زیادی را به محیط می بخشد.

اگر یک تراس می‌خواهید که محافظت کافی در برابر آفتاب داشته باشد اما کاملاً پوشیده نباشد، پرگولا یا آلاچیق چوبی انتخاب خوبی است. علاوه بر آن، از ترموود می توان در کفسازی تراس، ساخت فلاورباکس، میز و نیمکت استفاده نمود. 

بتن

بتن یک ماده کامپوزیتی است که از سنگدانه های ریز و درشت به هم چسبیده با سیمان سیال تشکیل شده است که در طول زمان سخت می شود. بتن پس از آب سومین ماده پرمصرف در جهان است و پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است

از تایل های بتنی و بتن اکسپوز می توان در کفسازی تراس، در دیوارهای تراس و همچنین نمای باکس ها استفاده نمود

مبلمان تراس سبز

به فضای باز خود عشقی مشابه فضای داخلی خود بدهید و باغ ها، آلاچیق ها و پرگولاهای خود را با مبلمان فضای باز تزئین کنید. همانطور که در اتاق نشیمن یا اتاق ناهار خوری خود انجام می دهید، زمانی را برای بررسی دقیق سبک مبلمان تراس خود اختصاص دهید. ممکن است متوجه شوید که خانه شما ممکن است به خوبی بر حال و هوای فضای بیرونی شما تأثیر بگذارد اما در نهایت شما هنوز هم نوع فضایی را که می خواهید ایجاد کنید، انتخاب کنید.

یک مهمانی باربیکیو در تراس گاردن خود برگزار کنید یا در صندلی های مخصوص آفتابگری آفتاب بگیرید. انتخاب مبلمان مناسب فضای باز به شما این امکان می دهد از فضای بیرونی خود نهایت لذت را ببرید. در آب و هوای خوب استراحت کنید یا پشت یک میز ظریف و زیبای فلزی یا چوبی برای صرف فنجان صبحگاهی یا شام زیر نور ملایم بنشینید.

قانون کلی برای سبک مبلمان تراس شما  این است که همیشه از مبلمان و لوازم جانبی و حتی گیاهانی استفاده کنید که بتوانند در محیط های شدید مقاومت کنند. تولیدکنندگان مبلمان باغی و پارچه در فضای باز مواد ویژه ای تولید می کنند که کاملاً در برابر آب و هوا مقاوم هستند به این معنی که در برابر اشعه ماوراء بنفش و آب مقاوم هستند و به دماهای مختلف حساس نیستند. برای آرامش بیشتر، برندهای معتبر متخصص در فضای باز گارانتی حداقل پنج ساله ارائه می دهند، بنابراین حواستان به آنها باشد.

در بین مبلمان چوبی، استفاده از مبلمان با چوب‌های سخت، همچون چوب ساج سخت‌ترین و بادوام‌ترین آنهاست و اکثر مبلمان چوب ساج را می‌توان در طول زمستان بیرون گذاشت. آلومینیوم و برخی قطعات فولادی گزینه‌های بادوام شگفت‌آوری برای مبلمان تراس هستند.

به صورت کلی مبلمان آلومینیومی در مقایسه با سایر مبلمان فلزی به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند و همچنین سبک تر و جابجایی آسان تر هستند.

می توانید بر روی مبلمان تراس خودتان از کوسن ها و بالشتک هایی استفاده کنید که باعث می‌شود مبل‌ها و صندلی‌های شما راحت‌تر و دکور شما دلپذیرتر شود و به فضا جذابیت کاملی بدهد. اگر خانه شما از نظر پالت رنگی نسبتاً محدود است، کوسن ها و بالشتک های روشن در فضای باز، تغییر سرگرم کننده ای را ایجاد می کنند. با این حال پیچیده فکر کنید و رنگ های پر جنب و جوش را با کمی خلاقیت انتخاب کنید.

مبلمان تراس سبز

نورپردازی تراس گاردن

با نورپردازی که آن را از یک نقطه آفتابی در روز به منطقه ای با نور زیبای عصرگاهی می برد، از تراس خود نهایت استفاده را ببرید.

چه یک منطقه کوچک تزئین شده یا یک «اتاق بیرونی» باشکوه، راه‌های زیادی برای روشن کردن تراس شما وجود دارد از برجسته کردن ویژگی‌های معماری تا نورهایی که بر روی گیاهان ارزشمند شما درخشش سایه‌ای می‌افکنند و LED‌های رنگی تعبیه‌شده در کف برای ایجاد یک مسیر نوری خلاقانه. سپس، در هر فصلی، می‌توانید با خوشحالی چراغ‌ها را روشن کنید و از باغ روشن خود در خانه تان لذت ببرید.

روشنایی کف را در نظر بگیرید

یک نور افقی ظریف در سطح زمین، جلوه خاصی را به تراس سبز اضافه می کند و تضمین می کند که هیچ کس در تاریکی سفر نکند.

نور را چراغ های سری بپاشید

ما عاشق سادگی این طرح روشنایی هستیم که می توانید به راحتی از آن تقلید کنید. رشته‌هایی از چراغ ها را در سراسر یک تراس آویزان کنید و هر جایی که در دسترس است را به زیباترین نقطه تبدیل کنید. چند چراغ را نیز در درختچه ها مخفی کنید و با یک سوئیچ سریع، باغ شما را به محیطی جادویی تبدیل خواهد کرد

تراس خود را روز و شب به حداکثر برسانید

نورپردازی خوب در قسمت نشیمن باغ ضروری است، زیرا وقتی روز به شب تبدیل می شود، دوستان و خانواده در آنجا جمع می شوند. بنابراین می توانید از یک عصر گرم تابستانی، حتی زمانی که تاریکی فرو می رود، بهترین استفاده را ببرید.

پوشش گیاهی خود را برجسته کنید

اگر یک تراس سبز شهری دارید، سعی نکنید با نصب وسایل روشنایی زیاد، با منظره شهری شگفت انگیز رقابت کنید. درعوض، گیاهان را با نور مخفی برای فضایی مدرن و مجسمه‌ای برجسته کنید و با نورهای کم رنگ ترکیب کنید تا فضا نیز گرم و جذاب باشد.

نورپردازی را در داخل و خارج خانه منعکس کنید

برای تقویت حال و هوای زندگی در داخل/خارج، فضای بیرونی شما باید به اندازه داخل خانه شما روشن شود. وال واشرها ابزار روشنایی خوبی برای تراس شما و همچنین آشپزخانه شما هستند، در حالی که نورافکن های نصب شده در چند پله،ایمنی را در شب تضمین می کنند.

یک درخشش عصرانه را با شمع سپری کنید

شمع ها یکی از ساده ترین و ارزان ترین راه ها برای روشن کردن تراس شما در شب است. دسته‌هایی از شمع‌های بزرگ را ​​به‌صورت گروهی کنار هم قرار دهید و اجازه دهید حال و هوا درخشش رمانتیکی به خود بگیرد. (فقط به یاد داشته باشید که قبل از رفتن به رختخواب آنها را خاموش کنید!)

با شعله های آتش خلاق باشید

یک آتشدان افزودنی خیره کننده برای هر تراس است، زیرا در طول زمستان گرما و نور را به طور همزمان ارائه می دهد. و آیا نور آویز به سبک آباژور روی میز را دوست ندارید؟ این مفهوم «باغ به عنوان اتاق اضافی» را به سطح کاملاً جدیدی می برد.

قدیمی و جدید را با هم مخلوط کنید

از ترکیبی از فانوس ها، نورافکن های روی چوب و واشر دیواری برای جلوه ای درخشان استفاده کنید.

یک نوار رنگارنگ جاسازی کنید

این یک ایده هوشمندانه برای هر تراسی است. هنگام اجرای هر تراس جدید، در نظر داشته باشید که یک نوار LED رنگارنگ را به طور همزمان در کف تعبیه کنید و لایه های مختلف نور را برای زمان های مختلف روز ایجاد کنید. این موزاییک های شیشه ای آبی برای درخشش جادویی، نور پس زمینه دارند.

هزینه های ایجاد تراس گاردن

هزینه های  اجرای یک تراس سبز بستگی بسیار زیادی به متراژ آن، طراحی انجام شده و مصالح قابل استفاده در آن دارد که در نتیجه نمی شود یک عدد کلی برای کاربری های مختلف با سلایق گوناگون ارائه نمود. گاهی تراس گاردن ها به صورت فشرده بوده و اغلب نیز با انواع فلاورباکس های فلزی، چوبی و یا سایر متریال هستند.

شاید در ابتدا هزینه ای که برای یک تراس باغ می شود زیاد به نظر برسد اما با کاهش هزینه ای که در زمان، نگهداری واستفاده از مواد خوراکی سالم و لذتی که قرار است از آن ببریم، و همچنین ارزش افزوده ای که به ملک می دهد، بسیاری از آن هزینه اولیه بر می گردد.

ما پس از بازدید از هر پروژه، ابتدا آن را براساس عملکرد مورد انتظار و نیازهای کارفرما طراحی نموده و براساس طراحی مورد تایید، برآورد دقیقی با توجه به نوع متریال و متراژ هر یک از آنها ارائه می دهیم که بسیار تفکیک شده و واضح و مشخص است.

 

پروژه های انجام شده تراس سبز